Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Urząd Gminy Wojciechowice
Bip - Strona główna

Witamy

Urząd Gminy

Aktualności i Ogłoszenia »

Władze Gminy

Oświadczenia majątkowe »

Prawo lokalne

Jednostki Gminne

Sołectwa

Organizacje pozarządowe

Budżet Gminy

Inwestycje

Gospodarka Komunalna

Ochrona środowiska

Zagospodarowanie przestrzenne »

Rewitalizacja »

Zamówienia Publiczne

Gospodarka nieruchomościami

Rolnictwo

Powszechny Spis Rolny 2020

Wybory

Wybory ławników na kadencję 2020-2023

Ewidencje i rejestry

Zarządzanie kryzysowe i obrona cywilna »

Petycje

Elektroniczne Dzienniki Urzędowe

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych »

walidacja css walidacja html walidacja wcag

Aktualności i Ogłoszenia: Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach zapraszają na spotkaniez cyklu Kłopoty z historią: Wołyń – trudne pytania

Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach

zapraszają na spotkaniez cyklu „Kłopoty z historią”

„Wołyń – trudne pytania”   

Goście:  Ewa Siemaszko, prof. dr. hab. Grzegorz Motyka

Prowadzenie: Marek Jończyk

11 maja 2017 r. w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” odbędzie się kolejne spotkanie w cyklu „Kłopoty z historią”, w którym podejmowane są zagadnienia dotyczące najnowszej historii Polski, nierzadko kwestii spornych i skomplikowanych.

Spotkanie z Ewą Siemaszko oraz prof. dr. hab. Grzegorzem Motyką „Wołyń–trudne pytania” dotyczyć będzie polsko-ukraińskiego konfliktu, który w latach 40. ubiegłego stulecia toczył się krwawo na Wołyniu i w Galicji Wschodniej między współobywatelami jednego państwa – II Rzeczypospolitej.

Ewa Siemaszko od 1990 zbiera i opracowuje dokumenty dotyczące losów ludności polskiej na Wołyniu podczas II wojny światowej. Była współautorką wystaw „Zbrodnie NKWD na Kresach Wschodnich II RP: czerwiec-lipiec 1941” w Muzeum Niepodległości w Warszawie w 1992 oraz „Wołyń naszych przodków” zorganizowanej w październiku 2002 w Domu Polonii w Warszawie. Od 2002 roku, wspólnie z Jarosławem Kosiatym, prowadzi serwis internetowy Wołyń naszych przodków, gdzie udostępnionych zostało ponad pół tysiąca starych fotografii, wspomnień i innych dokumentów, poświęconych życiu Polaków na kresowym Wołyniu.

Grzegorz Motyka historyk, specjalizujący się m.in. w tematyce polskiego ruchu oporu w okresie II wojny światowej i stosunkach polsko-ukraińskich, profesor nauk społecznych. W 1992 ukończył studia historyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim . Rozpoczął pracę w Instytucie Studiów Politycznych PAN. Do 2007 pracował również w Biurze Edukacji Publicznej IPN. W 1998 na podstawie rozprawy Walki polsko-ukraińskie na ziemiach dzisiejszej Polski w latach 1943–1948 uzyskał stopień naukowy doktora, w 2007 został doktorem habilitowanym. W 2017 otrzymał tytuł profesora nauk społecznych. Publikuje artykuły w " Karcie", "Więzi", "Zeszytach Historycznych", "Gazecie Wyborczej", "Rzeczpospolitej", "Wprost". W 2014 otrzymał Nagrodę im. Jerzego Giedroycia jako współautor książki Wojna po wojnie. Antysowieckie podziemie w Europie Środkowo-Wschodniej w latach 1944–1953. W 2015 jego książka pt. Na białych Polaków obława. Wojska NKWD w walce z polskim podziemiem 1944–1954 została nominowana do Nagrody Literackiej i Historycznej Identitas.

11 maja 2017 r. (czwartek), „Przystanek Historia”

Kielce, ul Warszawska 5, godz. 17.00.

 

Zapraszam

Dorota Koczwańska–Kalita

Naczelnik Delegatury IPN Kielce

Z poważaniem

Joanna Urbanowska

inspektor

Instytut Pamięci Narodowej

Delegatura w Kielcach

Al. Na Stadion 1, 25-127 Kielce

tel.  41 340 50 70


drukuj pobierz pdf    

wstecz